AKO NA KÚPU POZEMKU
- Monika Solavová
- 8. 1. 2024
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 10. 1. 2024

Kúpa pozemku je dôležitým krokom v živote mnohých ľudí. Či už plánujete postaviť vlastný dom, investovať do budúcich projektov alebo jednoducho zhodnocovať svoje úspory, výber vhodného pozemku je rozhodnutie, ktoré ovplyvní vašu budúcnosť. Avšak, než sa pustíte do tejto investície, existuje niekoľko dôležitých aspektov, ktoré by ste mali zvážiť. S mojou pomocou sme zozbierali niekoľko kľúčových bodov, na ktoré by ste mali myslieť pri kúpe pozemku.
Cenu pozemkov ovplyvňuje množstvo faktorov, najpodstatnejšími sú lokalita, súčasný trh s nehnuteľnosťami, zastavanosť, či sú alebo nie sú súčasťou pripravené inžinierske siete a podobne.
V závislosti od dôvodu kúpy, treba zvážiť polohu a umiestnenie pozemku. Je dôležité, aby pozemok bol v blízkosti miesta, kde plánujete budovať alebo investovať do neho. Skúmajte dostupnosť kľúčových služieb, ako sú školy, obchody, nemocnice a doprava.

Veľkosť a tvar pozemku. Určite, či pozemok má dostatočnú veľkosť a tvar pre vaše plány. Zvážte aj topografiu a sklon terénu, pretože to môže ovplyvniť stavebné možnosti.
Zóny a regulácie. Skontrolujte miestne zóny a stavebné predpisy. Zistite, aké obmedzenia a povinnosti platia pre daný pozemok, vrátane toho, čo je možné na ňom postaviť.
Prístup a infraštruktúra. Uistite sa, že pozemok má prístup k verejnej ceste a je pripojený k verejným službám, ako je elektrina, voda, plyn a kanalizácia. Ak nie, zvážte náklady na pripojenie týchto služieb. Dobré je si zohnať vyjadrenie o možnosti pripojenia na inžinierske siete od príslušných dodávateľov energií. Samotná existencia sietí v blízkosti pozemku nie je ešte zárukou možnosti pripojenia. Mohlo by sa stať, že nebudete pripojení z dôvodu obmedzenia kapacity príkonu.
Geotechnické a environmentálne skúmanie. Zvážte vykonanie geotechnického skúmania, ktoré vám poskytne informácie o pôde a geologických podmienkach pozemku. Skontrolujte aj možné environmentálne obmedzenia.
Náklady a rozpočet. Stanovte si rozpočet na nákup pozemku a prípadné stavebné práce. Nezabudnite zvážiť aj daňové a právne náklady spojené s kúpou.
Vlastnícke práva a bremená. Skontrolujte, či nie sú na pozemku žiadne bremená, alebo právne obmedzenia vlastníckych práv.
Budúcnosť a hodnota investície. Zvážte, ako sa bude hodnota pozemku vyvíjať v budúcnosti. Premýšľajte o tom, či má pozemok potenciál na zhodnotenie alebo výnos z investície.
Plánovanie a vývojové plány. Premýšľajte o dlhodobých plánoch a vývoji pre pozemok, vrátane možnosti pre budúce rozšírenie alebo premenu.
Pri kúpe pozemku je kľúčové dôkladné skúmanie a zváženie všetkých týchto faktorov, aby ste urobili informované rozhodnutie a minimalizovali riziká spojené s investíciou do nehnuteľností.
Pokiaľ neradi zariaďujete, obehávate, vypisujete, skrátka nemáte radi „papierovačky“, doporučujem osloviť realitného makléra, ktorý za Vás všetky tieto úkony vykoná a vybaví, okrem iného zabezpečí zmluvné vzťahy medzi predávajúcim a kupujúcim.
Pri výbere pozemku dbajte na to, aby účel pre ktorý sa rozhodnete pozemok zakúpiť, bol aj v územnom plánovaní danej lokality. Otázku o územnom plánovaní smerujete písomne na Mestský úrad danej obce, ktorý si ukladá 30 dňovú lehotu na odpoveď. Keď dostanete odpoveď, budete si istí, či sa v danej lokalite budete môcť stavať rodinný dom ( kancelária, výrobná prevádzka a iné) alebo nie.
Taktiež je nevyhnutné dať si pozor na stavebné uzávery, ktoré môžu byť vydané i pre územie, ktoré sa z laického pohľadu môžu zdať ako nedôvodné.
Na ďalšiu vec, na ktorú si treba dať pozor je, prístup z cestnej komunikácie. Či vedie ku pozemku príjazdová cesta alebo nie. Pozor hlavne na prístupovú komunikáciu, ktorej vlastníkom nie je obec. V takom prípade musí byť zriadené tzv. vecné bremeno, ktoré zabezpečí prístup a príjazd ku pozemku.
Pokiaľ sa rozhodnete toto všetko absolvovať sami, bez pomoci realitného agenta, na spísane zmlúv si určite zaplaťte odborníka, v záujme oboch zmluvných strán.
Comments